Author Topic: Maths Fun - (3=2)  (Read 6479 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

kurakani

  • 50x
  • ****
  • Posts: 2480
Maths Fun - (3=2)
« on: December 28, 2008, 11:57:26 PM »
Can you equate 3 and 2 by some mathematics logic?

See this illustration:

-6 = -6

9-15 = 4-10

adding 25/4 to both sides:

9-15+25/4 = 4-10+25/4

Changing the order

9+25/4-15 = 4+25/4-10

(this is just like a square + b square - two a b = (a-b)square.)

Here a = 3, b=5/2 for L.H.S and a =2, b=5/2 for R.H.S.

So it can be expressed as follows:

(3-5/2)(3-5/2) = (2-5/2)(2-5/2)

Taking positive square root on both sides:

3 - 5/2 = 2 - 5/2

3 = 2

kurakani

  • 50x
  • ****
  • Posts: 2480
Re: Maths Fun - (3=2)
« Reply #1 on: December 28, 2008, 11:59:05 PM »
Two more fun stuffs with Maths... Continued from previous post

1 x 8 + 1 = 9

12 x 8 + 2 = 98

123 x 8 + 3 = 987

1234 x 8 + 4 = 9876

12345 x 8 + 5 = 98765

123456 x 8 + 6 = 987654

1234567 x 8 + 7 = 9876543

12345678 x 8 + 8 = 98765432

123456789 x 8 + 9 = 987654321

 
And one more


9 x 9 + 7 = 88

98 x 9 + 6 = 888

987 x 9 + 5 = 8888

9876 x 9 + 4 = 88888

98765 x 9 + 3 = 888888

987654 x 9 + 2 = 8888888

9876543 x 9 + 1 = 88888888

98765432 x 9 + 0 = 888888888

987654321 x 9 - 1 = 8888888888

9876543210 x 9 - 2 = 88888888888

prpradip

  • xNew2
  • **
  • Posts: 4
Re: Maths Fun - (3=2)
« Reply #2 on: July 07, 2010, 01:33:39 PM »
Violation of math law is impossible.....We cannot take square root in this case. As square has two values.....we must choose that value which satisfies math las.

Can you equate 3 and 2 by some mathematics logic?

See this illustration:

-6 = -6

9-15 = 4-10

adding 25/4 to both sides:

9-15+25/4 = 4-10+25/4

Changing the order

9+25/4-15 = 4+25/4-10

(this is just like a square + b square - two a b = (a-b)square.)

Here a = 3, b=5/2 for L.H.S and a =2, b=5/2 for R.H.S.

So it can be expressed as follows:

(3-5/2)(3-5/2) = (2-5/2)(2-5/2)

Taking positive square root on both sides:

3 - 5/2 = 2 - 5/2

3 = 2

blinked

  • 50x
  • ****
  • Posts: 292
Re: Maths Fun - (3=2)
« Reply #3 on: July 08, 2010, 02:53:34 PM »
there is some error from
Quote
Here a = 3, b=5/2 for L.H.S and a =2, b=5/2 for R.H.S.

So it can be expressed as follows:

(3-5/2)(3-5/2) = (2-5/2)(2-5/2)

Taking positive square root on both sides:

3 - 5/2 = 2 - 5/2

3 = 2
:|

jumpstead

  • 50x
  • ****
  • Posts: 98
Re: Maths Fun - (3=2)
« Reply #4 on: November 25, 2010, 06:06:20 PM »
Take a LCM it is all wrong! dont try be Ptolomey

bj

  • xNew2
  • **
  • Posts: 5
Re: Maths Fun - (3=2)
« Reply #5 on: December 10, 2010, 11:53:46 AM »
Hey but you can do like this

-12 = -12

9-21= 16-28

32-2x3x7/2= 42-2x4x7/2

adding 7/2 square on both side

32-2x3x7/2 + 7/22 = 42-2x4x7/2 + 7/22

now look the equation goes like this
a2-2ab+ b2 = a2-2ab + b2

now,
(3-7/2)2 = (4-7/2)2

now, square root on both side
(3-7/2) = (4-7/2)

now we can say that
3=4

prpradip

  • xNew2
  • **
  • Posts: 4
Re: Maths Fun - (3=2)
« Reply #6 on: December 29, 2010, 08:18:03 AM »
Impossible. Violation of math law is impossible. Every square root has two solutions. So, you must take the value that satisfies math rule. Don't try to be over smart. This trick work only for primary level students.